12 Haziran 2012

please mr. postman

ne zamandır diyordum, böyle mektuplu falan bi' şeyler yazıyım. evin durumu sebep oldu yine. nitekim ev yine karmakarışık. mobilyaların yerleri değişiyor. bu sefer de eski fotoğraf albümleri ve mektuplar çıktı ortaya. 

annemin yıllarca mektuplaştığı cape town'daki arkadaşı wharda'den gelen mektupları buldum, okudum. bu sefer daha farklı şeylere takıldım. mesela seksenli yıllarda türkiye'deki kadınların kıyafetleri yüzünden aşağılandığını duymuş taa oralardan da, onu soruyor, gerçek mi diye. :/ 

mektuplaşırlarken annem nişanlanmış, evlenmiş, sonra wharda evlenmiş, annem beni doğurmuş... sonra da yavaş yavaş kopmuşlar. yedi-sekiz yıl önce ulaşmaya çalıştık, telefonda görüştük wharda'nin annesiyle, ama kendisinden ses çıkmadı... ne oldu kim bilir. 

bir de benim mektuplarım var. bir sürü ülkeden insanlarla yazıştım. ama en çok, bugün de hala görüştüğüm malezyalı arkadaşım umaimah ile yazıştım. on beş sene oldu. :O bir de fransa'dan lucie vardı, evlendikten sonra görüşmedik onunla da. ama çok seneler yazıştık. 

iys, international youth service, benden bıkmıştı. ortaokula giderken kafayı bozmuştum, zarfın içine para koyup yolluyordum bunlara, bana mektup arkadaşı lazım, adres yollayın diye, yolluyodu onlar da. canlarım. neyse.

benim pul koleksiyonum falan yok. ama bayılıyorum pullara. çok güzel şeyler. her biri bir hikaye anlatıyor............. dermişim. :P hayır yani çok şık duruyorlar zarfların üstünde. bazen mektuplar pulsuz geliyor, damgalı sadece, sinir oluyorum. mektup dediğin allı-pullu olur.
göstereyim...

bunlar annemin mektupları:bunlar da benimkiler, yerim hepsini.malezyalı selebritileri mi öğrenmedim..
fransa'dan fransız dantelim mi gelmedi...şimdilik bu kadar. bu böyle bol fotoğraflı mektuplu bir kayıt olsun. sonra daha farklı mektuplu bir kayıt daha kayıtlayacağım kısmetse. böyle mektup kağıtları, kartpostallar vs... öyle şeylerle.

bu arada dün gittim başvuru yaptım bi' okula, burslu yüksek lisans için. 120 kişi başvurmuş, 15 kişi seçilicekmiş. :S bana bon şons............ ikinci yüksek lisansımı yapmak istiyorum yani. okuma aşkıyla yanıyorum resmen.

tamam. şimdi gideyim de altın gününe katılayım.


2 yorum:

Adsız dedi ki...

mektubun mektup olduğu zamanlar "mavi pulu asya'da damgalanmış/ bir tek mektup bile almadım" demişti nazım hikmet. bon şonsun var yani. maşallah. bi de malezya'nın pulunu görünce heyecanlandım ahan da kirazlı pul varmış dedim amma kiraz değil o di mi? eğer malezya kirazı öyle oluyorsa bilmem sadece tebrik ederim.

kenza dedi ki...

bu postu okuyunca kendi ortaokul çağım aklıma geldi,bizde dolaşıp 1 dolar toplardık iys formunu tamamlayabılmek için,farklı ülkelerden yazıştık durduk bende merak ederim acaba şimdi nerdeler nasıllar diye ve nedendir bilinmez bitiyor işte yazışmalar..geçen bi araştırdım hala varmıdır iys diye,kapanmış üzüldüm:(